Következő Előző Tartalom

3. Tesztelés, beállítás


Most meg kell tudnunk, hogy egyáltalán működik-e a gyártott cucc. Erre a lirc csomagban lévő mode2 programot használjuk. (nem szabad keverni a mode3-mal, aminek egészen más funkciója van)

Kérjünk egy root shellt (su), és ha fut, állítsuk le a lirc daemont. Adjuk ki a mode2 parancsot, és nyomogassuk a távirányító gombjait. (bármilyen, megfelelő frekvencián adó távirányító jó) Valami ilyesmit kell látnunk (persze más értékekkel):

pulse 93
space 4965
pulse 108
space 4969
pulse 93
space 7496
pulse 93
space 7489
pulse 93
space 47915
pulse 138
space 7475
pulse 93
space 7494
pulse 93

Tapsvihar, a dolog összetörhető része már működik. Ha nem látsz semmit, vagy a program nem hajlandó elindulni (valamit köhög), akkor a következő problémákkal állhatsz szemben:
(a) rossz portbeállítások; próbáld ki más beállításokkal (természetesen újrafordítás után)
(b) az alaplapod nem stabilan ad feszültséget a soros portra (Tomato alaplapoknál gyakori probléma)
(c) rossz forrasztás; ellenőrizd a feszültségszabályzó lábainak kiosztását!
(d) a távirányító más frekvencián ad, mint amin a vevő működik; próbálj több távirányítót!

Lenyomott gombok esetén nagy "space"-eknek kell lenni (>30000). Ha nagyon hosszú "pulse"-okat látsz, az azt jelenti, hogy a modulnak nem sikerült felismerni, hogy az általad épített vevő alacsony vagy magas frekvencián vesz-e. Ezt a következő módon korrigálhatod:

insmod lirc_serial sense=0 ha az áramkör "active high"
insmod lirc_serial sense=1 ha az áramkör "active low"

Ez egyenértékű azzal, mintha az actions fájlban options segítségével adnád át ezt a paramétert. Ha nem működne a mode2, mindkettő értéket érdemes kipróbálni.

Úgy néz ki, működik a vevőnk. Most már hozzáfoghatunk a lircd konfigfájljának hegesztéséhez. Ha nem találtál megfelelő konfigfájlt a távirányítódhoz a meglévők között, akkor az irrecord nevű programot kell használnod. Indítsd el a programot a következőképpen:

irrecord /tmp/tesztfajl
Megjegyzés:
1) Kísérletezhetünk RAW és nem RAW módokkal is, ugyanis létezik egy -f kapcsoló, amely engedélyezi a "RAW" módot.
2) Ha a betöltött lirc_serial modul esetleg nem a /dev/lirc, akkor ne ijedjünk meg az első hibaüzenettől, adjuk meg a -d kapcsolós segítségével a /dev/lirc0 device-t, például. Természetesen ha ez a helyzet, módosítsuk az /etc/lirc/hardware.conf DEVICE="/dev/lirc" sorát is megfelelően!
Ha elindul (szintén ne fusson a lircd!), akkor pár mondat után felszólít hogy üssünk 2 entert. Tegyük meg, majd nyomogassuk a távirányító gombjait, mégpedig minden gombot kb. 1 másodpercig tartsunk lenyomva. Ekkor egy vagy több pontnak kell megjelennie a képernyőn. Ha elértünk kb 80 pontot (egy sor), akkor valami ilyesmit kell látnunk:

Found const length: 107963
Please keep on pressing buttons like described above.

A program megtalálta tehát a távirányító által leadott jelek átlagos hosszát. Nyomogassuk tovább a gombokat még egy sornyi pont erejéig. Ha megvan, valami ilyesmi íródok ki:

Space/pulse encoded remote control found.
Signal length is 67.
Found possible header: 9084 4421
Found trail pulse: 639
Found repeat code: 9086 2171
Signals are space encoded.
Signal length is 32
Now enter the names for the buttons.

Magyarán kezdhetjük programozni a gombokat, a következőképpen: írjunk be egy nevet a gombnak (ékezet nélkül, lehetőleg számunkra egyértelműt, páldául hangeronek hangle és hangfel, stb) A beírt név után enter, majd üssük le a távirányítón a névhez szánt gombot. Ezt 10 mp alatt mindenféleképp tegyük meg, másképp a program megáll "nincs adat" felszólítással, és akkor kezdhetjük elölről az egészet. Ha a gombot elfogadta, automatikusan továbbugrik a következő bekérésre. Ha minden gombbal megvagyunk, egyszerűen üssünk entert amikor bekéri a következő gomb nevét. Az enter után nyomjunk le egy tetszőlegesen kiválasztott gombot egymás után sokszor, amíg a program ki nem lép; fontos, hogy NE tartsuk lenyomva a gombot! Ha sikerrel jártunk, akkor valami ilyesmit kell látnunk:

No toggle bit found.
Successfully written config file.

Máris kész a konfigfájlunk, amelyet átpakolhatunk lircd.conf néven az /etc/lirc/ könyvtárba. Ezzel megadtuk a használható gombok nevét.

Megjegyzés:
1) Ha valamit elrontunk a "felismertetés" során, és kilép a program, a következő próbálkozás során onnan folytathatjuk, ahol abbahagytuk (természetesen, ha fájlnévnek ugyanazt adjuk meg).
2) A lirc csomag könyvtárában (vagy pl. telepítés után az /usr/share/lirc/ könyvtáron belül) a remotes/ könyvtárban találhatunk előre gyártott "template"-eket népszerű távirányítókhoz. Szóval mielőtt elkezd az ember izzadni, érdemes körbenézni.
3) Ne felejtsük el kivenni konfigfájlunk elejéről a "#UNCONFIGURED" sort! :)
Ha elindítjuk a lircd-t (akár daemonként, akár simán), akkor az irw nevű programmal visszakérhetjük az egyes gombok neveit. Például:

0000000000000014 00 chup tvtav
0000000000000015 00 chdn tvtav
0000000000000016 00 volup tvtav
0000000000000017 00 voldn tvtav

Ezesetben a "tvtav" nevű távirányító chup, chdn, volup és vuldn gombjait nyomtuk meg. Több távirányítót is kezelhetünk, de vigyázat, a távirányítók egyes gombjai fedhetik egymás kódjait, ezáltal kavarodás lehet.

Készenvagyunk tehát a lircd és a távirányító konfigolásával. A következő fejezetben a .lircrc-vel fogunk foglalkozni, és azzal, hogy a különböző programoknak hogy adhatunk át parancsokat.


Következő Előző Tartalom